تشخیص رژ لب اصلی از تقلبی

آیا خوردن رژ لب ضرر دارد؟ رژ لب یکی از اصلی ترین ارکان زیبایی هر خانومی بـه حساب می‌آید و برای داشتن لب های‌ درشت و رنگی ازآن استفاده میکنند اما خیلی از رژلب های‌ موجود در بازار از آلیاژهای غیر اصولی استفاده می‌کنند و همین باعث می‌شود کـه سرطان زا و مضر باشد. اکثر شـما تا حدودی از عوارض استفاده بی اندازه لوازم آرایشی آگاهی دارید. یکی از...


آیا خوردن رژ لب ضرر دارد؟

رژ لب یکی از اصلی ترین ارکان زیبایی هر خانومی بـه حساب می‌آید و برای داشتن لب های‌ درشت و رنگی ازآن استفاده میکنند اما خیلی از رژلب های‌ موجود در بازار از آلیاژهای غیر اصولی استفاده می‌کنند و همین باعث می‌شود کـه سرطان زا و مضر باشد.

اکثر شـما تا حدودی از عوارض استفاده بی اندازه لوازم آرایشی آگاهی دارید. یکی از پرکاربردترین لوازم آرایشی در میان زنان و دختران رژلب هایی با جنس و برندهای گوناگون هستند. گاهی خانم‌ها نا خواسته با خوردن رژلب ماده های‌ سمی داخل آن را وارد بدنشان میکنند.

رژلب، به عنوان اولین ابزار آرایشی و بهداشتی شناخته شده اسـت و تا بـه امروز هم چنان مورد استفاده بانوان قرار می‌گیرد. رژلب های‌ شیمیایی کـه امروزه استفاده بسیار زیادی دارند، دارای سرب زیادی برای دوام رنگدانه هستند. سرب ماده ای اسـت سمی کـه از طریق پوست جذب میشود و برای بدن بسیار زیان دارد.

مواد تشکیل دهنده رژلب

– موم

– سرب

– الکل

– معطر کننده

– رنگ

موم اصلی ترین عنصر اصلی رژ لب

یکی از عناصر اصلی سازنده رژ لب موم اسـت. موم حالت پذیر اسـت و انعطاف پذیری دارد. در رژ لب از سه مدل موم شامل موم زنبور عسل، موم گیاه کندلیلا و موم کارنابا کـه از برگهای نخل برزیلی گرفته می‌شود، استفاده می‌شود. چنانچه در رژ لبی از موم کارنابا بیشتر استفاده شود قیمت آن گران تر اسـت.

روغن مخصوص رژ لب

از روغن های‌ مختلفی در تهیه رژ لب استفاده میشود. از این روغنها می‌توان بـه روغن کرچک، روغن نباتی، لانولین، روغن معدنی و کره کاکائو اشاره نمود. حدودا ۶۰ درصد وزن رژ لب حاوی روغن و موم اسـت.

رژ لب های سمی موجود در بازار

سرب ماده ای اسـت سمی کـه از طریق پوست جذب میشود و برای بدن بسیار زیان دارد.

متأسفانه درصد بالایی از رژلب ها دارای ماده های‌ اکسیدآهن، پلی اتیلن و دی اکسید تیتانیوم هستند و خطر ابتلا بـه سرطان ریه و سرطان سینه موقع استفاده ازآن بالاست.

رنگدانه های ذغال سنگ موجود در رژ لب

بـه عنوان رنگدانه برای رنگ آمیزی رژهای قرمز استفاده می‌شود. این مخلوط سمی در صورت بلع باعث حالت تهوع، سردرد و سوزش پوست میشود.

رنگ های آب دریاچه

استفاده از رنگ های‌ محلول در آب دریاچه ها« کـه در اثر واکنش های‌ شیمیایی، گیاهان و سنگ های‌ موجود در رودخانه ها بوجود می‌آیند، بسیار سمی و سرطان زا هستند کـه سبب تحریک پوست و ایجاد سرطان های‌ پوستی میشوند.

اسانس های عطر رژ لب

این نوع عطرها بـه علت دارا بودن ترکیبات شیمیایی، می‌توانند التهاب، خشکی و ترک‌خوردگی لب ها را سبب شوند.

بر اساس امار گرد آوری شده، صرف نظر از جذب پوستی مواد آرایشی، زنان در زمان زندگی خویش حدود 2 کیلو گرم رژلب را می بلعند کـه خطر ابتلا بـه سرطان های‌ ریه و سینه را در زنان بـه طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

مواد خطرناک موجود در رژ لب ها

– فرمالدئید

– اکسی بنزون

– بوتیل هیدروکسی

– پارابن

تشخیص رژ لب اصل از تقلبی

راه های‌ مختلفی برای تشخیص وجود سرب در رژلب وجوددارد کـه دراین مقاله می خواهیم بـه یک شیوه خانگی و مؤثر اشاره کنیم. یک شیوه خانگی و مطمئن برای تشخیص سرب موجود در رژلب وجوددارد و آن هم طلاست! سرب بـه طلا واکنش نشان میدهد ودر اثر تماس با آن بـه رنگ سیاه در می‌آید.

برای ازمایش میتوانید قدری از رژلب را پشت دست تان بزنید و آنگاه تکه ای طلا را بر روی آن قرار دهید. پس از چند لحظه طلا را از روی آن بردارید.

چنانچه مشاهده کردید کـه رنگ رژ سیاه گردید و بـه طلا واکنش داد بدانید کـه این رژ حاوی سرب اسـت. ولی چنانچه پس از برداشتن طلا هیچ تغییر رنگی بر روی رنگ رژ مشاهده نکردید خیالتان از بابت سلامتی رژ آسان باشد.

خطرناک ترین رنگ رژ لب

شاید ندانید کـه پرخطر ترین رنگ رژلب رنگ قرمز اسـت! این رنگ زیبا و پرطرفدار در میان خانم‌ها دارای بالاترین میزان سرب اسـت. وجود رنگ دانه های‌ قرمز نسبت بـه سایر رژلب های‌ عارضه های‌ بیشتری برای بدن دارند مثل ایجاد اختلال های‌ کبد، کلیه، گلبول های‌ سفید خون و…..

بالاترین نکاتی را برای انتخاب یک رژ لب خوب و سالم و طبیعی را برایتان عنوان کردیم شـما میتوانید با استفاده از هرکدام از این نکات با خیال آسان رژ لب خوب و طبیعی را خریداری نمایید بدون نگرانی را استفاده کنید.